
12.
ROCK MACHINE RIFF 50s
Krásný dobrý den milí Bajkujáci, všichni čtenáři, a samozřejmě fandové tohoto magazínu :-). Zdravím Vás v těchto řádcích z pracovního křesla kanceláře, a po opravdu delší době (poslední článek jste zde mohli vidět 25. 7. 2024) se opět půjdeme podívat do této kategorie FREESTYLE cyklistiky. Sice jste již mohli vidět, že se uskutečnili kroky k tomu aby se právě zde objevil nový článek, ale když je na světě mezi lidmi také k dispozici hloupost, někdo ji snad dokonce dostává i více než je na jednu osobu potřeba, tak na článek zde bohužel přišlo až nyní. V plánu bylo zde začátkem roku uvézt parádní SNOWSCOOT od firmy SNOWBAAR, ale i přes velikou snahu správná domluva nevyšla, a zavládla začátkem měsíce Ledna lidská lenost, flegmatičnost a má cesta 300 km daleko byla totiž úplně zbytečná. Majitel e-shopu domluvený SNOWSCOOT prodal 2 dny před mým příjezdem, a tak jsem celkem dálku s magazínem jel opravdu jako trouba naprosto zbytečně. Však doufám, že se mu tohle hloupé chování 1000x vrátí, a uvědomí si, že když se s někým domluví spolupráce, tak že je dobré komunikovat, a nenechávat informace laxním přístupem až napotom. Nechybělo moc, a ještě jsem si při cestě málem zranil nohu, a tak by mne tato lidská hloupost vyšla opravdu zbytečně draho...uvědomte si to!!! Po příjezdu jsem zasedl zpátky k počítači, a musel jsem vymyslet alespoň jak se bude pokračovat dále...nemohu nechat čtenáře přeci bez informací. Po celkem krátké a rozumné domluvě, se podařilo vytvořit spolupráci s firmou KOLOSHOP, kam jsem zajel nafotografovat právě bajk, který si dnes budeme představovat. Těmito řádky samozřejmě i velice děkuji, že bylo možné kolo přijet nafotit, a tak může vzniknout i něco nového a zajímavého na stránkách tohoto magazínu. Čemu se budeme v tomto článku věnovat? Dnes to bude trošku konkrétněji kategorie DIRTOVÝCH kol, a také si v těchto řádcích a oddělení představíme premiérově bajk od firmy ROCK MACHINE. Myslím, že v tomto článku se máte rozhodně na co těšit. Nebudu tedy zbytečně již dále zdržovat a pojďme k představení firmy ROCK MACHINE, a poté si postupně představme hezký, do lesních barev laděný bajk RIFF 50s.
Na představení firmy použiji řádky z Wikipedie, kde je celý vznik a průběh fungování sepsán velice hezky.
Rock Machine je česká značka jízdních kol vyráběných firmou Bike Fun International. Značka byla založena roku 1994 v Litoměřicích firmou Sporting Style, a. s. Název značky odráží zálibu jejích tvůrců v rockové hudbě 90. let 20. století i v kamenitém horském terénu a odkazuje na primární zaměření značky na horská kola určená k zábavě a sportu. Roku 1996 značka představila první vlastní kolekci a roku 1998 svůj vlastní sjezdový speciál Rock Machine Adrenaline 7000. Na tomto bajku o rok později na světovém šampionátu ve sjezdu v kanadském Mont Sainte Anne obsadil Michal Maroši třetí místo. Značka byla také generálním sponzorem českého poháru ve sjezdu, anebo pořadatelem závodního seriálu Rock Machine Cross Country Cup.
Přestože si značka rychle získala značné renomé ve světě, firma se dostala do dluhů, což skončilo koncem roku 2001 prodejem značky mimo Českou republiku. Následujícím vlastníkem značky se stala firma Rock Machine Ltd., UK se sídlem v Londýně, kterou tvořil mezinárodní tým složený z Britů, Tchajwanců, Australanů, Čechů a Američanů. Ta pak rozšířila obchodní aktivity do více než 20 zemí světa. Roku 2009 značku koupila nizozemská firma Bike Fun International (od listopadu roku 2020 je jejím vlastníkem společnost ConsilTech, a. s., člen českého rodinného holdingu Consillium) a přestěhovala výrobu jejích kol do své továrny v Kopřivnici, v areálu Tatrovky, kde se již vyráběla kola značky Superior. Rock Machine se znovu zaměřil čistě na horská kola a do vývojového týmu byl jako produktový manager angažován Jarda "Spacemen" Spěšný, dřívější vicemistr světa v trialu. Značka se poté opět zařadila mezi mezinárodně nejuznávanější značky horských kol a nejnověji také elektrických horských kol. Roku 2017 bylo zřízeno velké testovací centrum horských elektrokol značky Rock Machine v Horní Bečvě v Beskydech. Na elektrickém horském kole značky Rock Machine zvítězil Michal Prokop, vítěz ankety Král cyklistiky z roku 2006 a tovární jezdec značky Rock Machine. Totot vítězství se odehrálo v závodě EMTB Challenge Willingen v Německu roku 2022. Na kolech značky Rock Machine jezdí také závodní tým Rock Machine-Cyklomax Racing Team, ale také řada dalších jezdců jiných týmů. Kola značky Rock Machine se pravidelně objevují mezi nejlépe hodnocenými horskými koly ve spotřebitelských testech.
To bychom měli na úvod asi vše, a nyní se již můžeme pustit do představení samotného bajku RIFF 50s. Jako vždy, tak začneme prvním pohledem a řekneme si něco o rámu kola, geometrii a jeho použití. Dále poté budeme postupovat od předního kola, až po kolo zadní a dostaneme se snad ke všem důležitým komponentům, které bude potřeba zmínit. Jdeme tedy na to...let´ s go.
Když ke kolu přistoupíme, na první pohled uvidíme pro milovníky přírody parádní barvu, která je jasné přírodní vítězství. Na bajk, jak můžeme vidět je použitá tmavá zelená/HUNTER GREEN, tedy lovecká zelená a ke způsobu jízdy, což je v tomto případě především DIRT, se určitě hodí. Celkem tyto dva povrchy spolu ladí (les a hlína), a tak na první pohled vidíme zatím jen samé klady. Tento tmavě zelený rám doplňují žlutá loga firmy ROCK MACHINE + kombinace s černou přední odpruženou vidlicí, je prostě dobrá varianta...nic zbytečně křiklavé, ale zároveň vidíme celkem výrazný bajk se zajímavým ztvárněním. Myslím, že při prvním pohledu se jezdec může více než těšit na to, jak si pořádně RIFFA osedlá, a jaké zajímavé triky se sním budou moci provádět. Co říkáte vy na první pohled? Oslovuje Vás tento bajk, anebo jste zaměřeni trošku jiným směrem? Za mě v magazínu barva určitě dobrá, a první pohled mi říká, že takové kolo by se mi doma celkem hodilo :-). Mohu tedy více než pochválit. Pojďme dál, a začněme se dívat po bajku trošku detailněji.
Ještě jednou připomenu, že kolo bylo fotografováno ve firmě KOLOSHOP TEPLICE, a těmito řádky ještě jednou děkuji za tuto spolupráci.

Od prvního pohledu se můžeme přesunout tedy k trošku detailnějšímu rozboru, a začněme od předního kola, náboje, pneu, vidlice, a dále směrem ke kokpitu, atd...Jako první bychom si měli zmínit použitý náboj, který v tomto případě je Solon Ball Bearing. Díky tomu, že typ tohoto náboje je prezentován na těchto stránkách poprvé, mohli bychom si říci něco málo i o výrobci. Jedná se o čínského výrobce Huizhou Solon Sports Equipment Co.Ltd. Tato firma je vysoce technický podnik specializující se na výzkum a vývoj, výrobu i prodej dílů jízdních kol. Vyrábí hlavně vysoce výkonné náboje (včetně MTB nábojů, nábojů pro silniční kola, náboje pro skládací kola a Snow Bike) a všechny druhy špičkových sad kol. Co se tedy týká trošku globálního pohledu na věc, tak by se nemělo nejspíše jednat o nějaký podřadný výrobek, ale vše by mělo být naprosto správně. Tento náboj a jeho použití je určitě uzpůsoben i na trošku drsnější zacházení, skákání, pumptrack, ale i slopestyle není žádný problém. Když se podíváme trošku po parametrech, tak hmotnost tohoto předního náboje je 150g. Další číselný údaj by mohl být také zajímavý, a zde se dozvíme šíří PCD...58/58 mm. Co se týká rozměrů, tak můžu zmínit ještě další, a tím je 100mm. Zde se jedná o celkovou šíří předního náboje. Celé pojetí bajku je směřováno k trošku adrenalinovějším disciplínám, takže i náboj by měl nejspíše používání odpovídat. Na tento přední náboj navazuje výplet předního kola, a ten je dle prodejců uveden Sapim Leader, Stainless Black. Jedná se tedy o nerezový výplet, který by měl být vyroben pro každodenní používání, a je sladěn s kolem do černé barvy. To je celkem paráda, že zde jsou použité nerezové dráty, protože určitě vydrží mnohem déle ve stavu zakoupení, a také oproti uhlíkové oceli jsou takové dráty trošku pružnější, méně se lámou, jsou lehčí, a na tento typ kola se určitě hodí trošku více.
Můžeme se kousek posunout, a od náboje a výpletu se dostáváme na ráfek, pneu, a poté se podíváme na vidlici. Ráfek nese označení Stars J30, a musím bohužel konstatovat, že se mne další popis nepodařilo vyhledat. Však se trošku nad tím zamysleme, a co s pravděpodobností můžeme říci je, že ráfek bude nejspíše vyroben hliníkový. Karbonový ráfek na tomto kole je asi nepravděpodobný, a ocelový bychom asi také neřekli. Ráfek je tedy vyroben z materiálu hliník, jeho velikost je na 26“ pneu, zdířek na výplet 36, a v tomto případě je na ráfek použita duše s autoventilkem. Barevné provedení je sladěno s celkovou myšlenkou kol, a to od černé barvy. Posledním komponentem v této oblasti je použité pneu, a zde se dozvíme název značky RUBENA. Jak jistě víte, tak tato firma sídlí již dlouhá léta v Náchodě, a ve svém zastoupení má dokonce i dnešní velice známé ambasadory, jako je třeba freerider Richard Gasperotti. Značka RUBENA je již dlouhá léta kvalitním zástupcem v gumárenském průmyslu, a tak zklamání ani u tohoto komponentu nepřichází v úvahu. Pláště jsou použity s označení DEFENDER 26 x 2,35“ a jedná se o plášť, který je opravdu doslova vyrobený na používání stejného stylu jízdy, jako celé pojetí kola. Co se týká parametrů pláště, tak agresivní pojetí jízdy v tomto případě nepřipadá moc v úvahu, a je to spíše plášť na jízdu po jemnějším povrchu, a řekněme takové klouzavé pojetí bajkingu...disciplíny tedy slopestyle, pumptrack, dirt...a podobné. Díky celkem rozumné šíři pláště, se zde také dá uvažovat o valivém odporu při jízdě, a zde se setkáváme s vysokými hodnotami...4 z 5. Co je veliká výhoda, tak je určitě přilnavost pláště, a zde si stojí stejně jako u valivého odporu. Díky stylu jízdy, na který je tento plášť vyroben je kategorie odolnost a ochrana opět v celkem vysokých číslech, a zhodnocení je cca 3 z 5. Na tomto předním kulatém nesmyslu nám již nezbývá nic jiného, a tak poposkočme zase trošku dále. Přes vidlici se dostaňme do kokpitu.
Malým posunem jsme se tedy dostali na použitou přední odpruženou vidlici, a zde se dostáváme ke značce RST. Co bychom mohli o značce vědět? V roce 1972 byla založena firma Dah Ken Industrial Co.Ltd. jako výrobce dílů pro automobily a motocykly. V roce 1990 se firma rozhodla soustředit na výrobu odpružených vidlic pro jízdní kola pod značkou RST. S dvacetiletou praxí a odbornými znalostmi z vývoje a výroby vlastních odpružených systémů, se RST podařilo zařadit mezi lídry cyklistického průmyslu a proniknout na celosvětový trh v době, kdy odpružení již není výsadou kol nejvyšší cenové kategorie. Pár řádků a krátký pohled z historie firmy bychom měli, a pojďme přímo k našemu výrobku, který je pojmenován RST SLOPE. Díky názvu, tak nás určitě může napadnout i název disciplíny SLOPESTYLE, a jak je již zmíněno na začátku, tak i na tuto kategorii je kolo možné používat. V popisech na stránkách prodejců (ne výrobce) můžete najít informace pouze o výši zdvihu, a to je hodnota 100mm. Když se však podíváme trošku detailněji, objevíme, že vidlice je sestavena jako vzduchová. Jako tlumič, tak je zde použit s označením OCR+ ...dá se tedy kontrolovat komprese i síla odpružení. Další specifikum by mohl být zajímavý materiál, a zde by se mělo jednat o slitinu hliníku. Tato vidlice není použitelná jen na 26“ kola, ale s přehledem se vejdou 27,5“ a tak můžete vyzkoušet obě verze. Když hovoříme o kolech, tak osa na uchycení je u vidlice vytvořena na 15x100mm. Je jasné, že v dnešní době moderní kola již nefungují jinak než na kotoučových brzdách, a na vidlici se dají uchytit 180 - 220 mm kotouče.
Vidlici máme také za sebou, a dostáváme se do velice důležité části tohoto bajku, a tím je bezesporu kokpit. Jakmile máte špatně seřízený tento ovládací prvek, anebo Vám prostě nesedí, tak je všechno špatně, i když byste jezdili na kole ze zlata. Jako první při tomto postupu uvidíme značku FSA, která se postarala o hlavové složení. Tento typ je vyroben na celkem široké použití, ale u výrobce je uvedeno i MTB, což je pro nás velice důležité. Firma FSA je také již velikou stálicí ve výrobě těchto komponentů, a dá se tedy říci, že ani zde se není čeho moc obávat. Když byste měli zájem si tento komponent zakoupit samostatně na svůj bajk, tak cena se pohybuje od cca 2000 Kč (najdete přímo u výrobce) až třeba po 4000 Kč. Jedná se o hlavové složení ze slitiny. Přes hlavové složení se posouváme opět o kousek dále, a to k představci, řídítkám, a všem dalším důležitým komponentům, které v těchto prostorech najdeme. Jako první potkáme po cestě představec, a tento komponent doručila firma SPANK. Délka tohoto představce je 33 mm, pro řídítka o šíři 31,8 mm. ˇŠíře na uchycení sloupku je 28,6 mm, a disponuje úhlem 0°. Co se týká materiálu, tak představec je vyroben z CNC opracované hliníkové slitiny, která zaručuje dostatečnou odolnost, pevnost a dlouhou životnost, Díky použitému materiálu je zaručena i nízká hmotnost, a číslo tohoto parametru je 136 g. Povrch je navíc eloxován, chrání tak představec před oxidací a zvyšuje mechanickou odolnost. Celý název tohoto komponentu zní Spank Spoon 318, představec 33 mm, černá, a je vyroben pro pro All mountain, enduro, trail, free ride, DH a E-Bike.
Navazující komponent jsou řídítka, která jsou umístěna od stejné značky, a také i barevně sladěny na stejné vlně. Jedná se o Spank Spoon, které se dají použít u všech MTB disciplín. Jejich tvar, váha a cenová dostupnost uspokojí požadavky bikera začátečníka, ale i pokročilého jezdce. Tato řídítka byla vyrobena za pomoci nové technologie XGT, která optimalizuje rozložení materiálu v namáhaných místech při zachování ideálního zúžení řídítek. A co to v reálu znamená? Více pevnosti a lepší tlumení tvrdých nárazů, což je pro jezdce více kontroly a méně bolesti. Tyto slova použitá se stránek prodejců jsou celkem povzbudivá, a tak se dá říci, že od parádního a kvalitního představce pokračujeme dále v pěkném stylu. Co se týká parametrů řídítek, tak jejich šíře je 785 mm, průměr 31,5 mm, hmotnost od 335g do 350g, a materiál je použitý slitina šesté řady. Geometrie: 5°nahoru/8,5°dozadu. Cena tohoto komponentu se pohybuje samostatně kolem 1000 Kč.
Další komponent, který na řídítkách můžeme najít jsou gripy. Použité gripy nejdeme od HERRMANS, a nesou označení INK 102, BLACK, OPEN. Jak můžeme vidět, jedná se o celkem jednoduché gripy, které však svým provedením jezdci poskytnou bezpečné užívání kola, a také určitý komfort při jízdě. Na gripech je použité jemné žebrování, které ne jen brání sklouznutí ruky s gripu, ale také díky tomuto provedení, jsou řekl bych gripy celkem měkké. Tímto pádem jsou na dotyk pohodlné, a třeba při větších nárazech podpoří jezdce pružností, a nárazy do dlaní nejsou zase tak výrazné. I když na první pohled nás napadne, že gripy jsou vlastně pouze nasazovací, tak na konci jsou jištěny jednou přírubou. Na našem kole je nalezneme barevně sladěné do černé barvy, ale vyrábějí se i ve více barevných variantách.
Gripy, které drží z každé strany další komponenty připojené na řídítkách známe také, a co bychom mohli najít dále? Tento bajk je tedy z kategorie FREESTYLE cyklistiky, a zde v tomto případě nečekejme dalších spoustu věcí, ale již jen brzdový systém. Na řídítkách jsou tedy dále připevněny brzdové páčky, a na tomto kole najdeme jak přední, tak i zadní brzdu...u tohoto stylu kol se i celkem často používá jen brzda zadní. Tyto komponenty, které jsou samozřejmě propojeny i s třmeny brzd, tak pocházejí z dílny firmy Clarks. Firma CLARKS se zabývá výrobou těchto komponentů již od roku 1954, a pochází z Velké Británie. Je docela i možné, že výrobce, ani typ těchto brzd znát nebudete, a není se ani čemu divit. Jestli si totiž dobře pamatuji, tak je to opravdu ojedinělý komponent, a možná jsme zde na magazínu o této firmě ani nehovořili. Jestliže se podíváme na trošku detailnější průzkum tohoto brzdového systému, tak na stránkách výrobce se uvádí, že brzdy Clout 1 jsou nové hydraulické brzdy, které mají schopnost mnohem vyššího brzdového účinku a poskytují jezdci větší výkon, a to vše za skvělou cenu. CLOUT 1 byly postaveny na základech mimořádně úspěšné řady brzd M, které si zachovávají vynikající kvalitu a spolehlivost i při této nižší ceně. Brzda na minerální olej CLOUT1 má 2 pístový třmen, a malou dobře navrženou páku s nastavením dosahu. Brzdy se jako veškeré v této kategorii plní tedy minerálním olejem, uchycení je post mount, a brzdové písty mají v průměru 20 mm. Protože třmen je upevněn na vidlici u předního i zadního kola, může být zajímavá i váha. Uvádí se, že váha setu je 419g, a když tedy tuto hodnotu rozdělíme dvěma, vyjde nám cca hmotnost zatížení každé strany bajku. Na první pohled vypadá tento systém velice hezky, a určitě splňuje i pěkné funkční vlastnosti. Co bych mohl ještě dodat je, že na brzdových třmenech nenajdete na upevnění destiček závlačky, ale jištění je pomocí šroubku. Pro někoho možná lepší, pro někoho ne, ale to je již na každém :-). Z přední části tohoto bajku to máme shrnuto snad vše, a co následuje nyní? Přesuňme se do středové části, a zde si představme středové složení, kliky, pedály, řetěz, převod, a uvidíme co zde ještě objevíme...?
Nacházíme se tedy ve středové části tohoto dirtového bajku, a zde si jako první vezměme do hledáčku napojené kliky. Od tohoto komponentu se bude i odvíjet náš další přehled, ale někde se začít musí. Původně jsem chtěl rozvinout tyto řádky od středového složení, ale bohužel se mi nikde nepodařilo vyhledat, jaké je na tomto kole použité, a proto začneme touto součástí. Kliky jsou použité SAMOX 32T, 165MM, 24 Cr-Mo Axle. Jedná se tedy o určitý druh ocelových klik, a jsou vyrobeny z oceli tzv. legované a korozivzdorné. Na kliky jsou připojené určitě také pedály, a ty nalezneme ploché, nylonové s vyztuženými skleněnými vlákny. Co se týká pedálu, tak to nejsou nějaké veliké zázraky, ale takový plastový standard s umělými piny + na stranách pedálu jsou umístěny i odrazky. Poslední komponent, který si zde můžeme představit je řetěz, který nám i propojuje zadní část kola, a tam se budeme posouvat vzápětí. Řetěz je použitý KMC K1, a je to řetěz vyrobený přesně pro tento tip kol...BMX,DIRT, a podobné. Co se týká specifik tohoto komponentu, tak dobré vlastnosti jsou určitě zesílená pevnost v tahu, vysoká výdrž a síla, velmi pevné spoje a je přímo pro jednorychlostní kola. Ještě bych možná mohl zmínit co se týká středové části, tak celkovou šířku rozvoru kol, která činí 1064 mm, a také REACH i STACK. Hodnota REACHE činí 420 mm, a STACK 571 mm. Myslím, že středovou část bychom mohli mít tímto za sebou, a přesuňme se do poslední části tohoto bajku, kterou je část zadní.
ROZVOR, REACH a STACK.
V zadní části nás čeká veliký kus podobných věcí jako máme u kola předního, ale přeci jen jedna věcička, která pro nás bude novinkou je určitě náboj (ten bude v nějakém ohledu jiný), a také zde bude trošku jiný převod. Nakonec vyskočíme na tohoto LESAPÁNA a mrkneme na čem si jezdec sedí, a tím pádem se budeme zajímat o sedátko. To bude z představení toho kola vše, a nakonec ještě videoreportáž z cesty a krátké představení toho bajku. Nebudu již tyto poslední řádky dále natahovat, a pusťme se do toho. Začal bych v této části trošku jiným směrem, a vzal bych to od plášťů, ke středu. U předního kola jsme jeli opačně, a tak malá změna neuškodí. Pláště jsou i na tomto zadním kole použité stejné, jako u kola předního, a jedná se o RUBENA DEFENDER 26 x 2,35“. Výplet na tomto kole je také stejný, jako u kola předního, a jsou zde použity nerezové dráty s počtem 36. Dostáváme se pomalu k jádru věci, ale ještě nás po cestě potkává brzdový kotouč a třmen zadní brzdy....zde se také nic nemění, a jsou tyto komponenty stejné. Došli jsme tedy až k zadnímu náboji, který zde nalezneme KT - M9DR. O tento komponent se postarala firma KT HIGH PERFORMANCE HUB, která se o tyto technologie zajímá již nějakou dobu, a tak ROCK MACHINE této značce důvěřoval, a vznikla vytvořená kombinace. Když se podíváme na bližší specifika tohoto výrobku, tak sice pochází z ČÍNY, ale vyroben je přímo na disciplíny DH, FREERIDE, a podobné zajímavé sektory cyklistiky :-D. O zemi původu asi v tomto směru uvažovat moc nebudeme, a jak je dáno, tak je dáno. Co se týká materiálu, tak náboj je vyroben z KOVANÉ SLITINY, která je opracovaná pomocí technologie CNC. Uvnitř náboje se nacházejí pevně utěsněná 4ložiska. Když si i u toho náboje řekneme rozměr PCD, dozvíme se cifru 58 mm. Jako poslední informaci bych mohl prozradit váhu, a číslo v tomto směru je 498g. Na úplný závěr se zde podíváme ještě na zadní kazetu, která čítá pouze jeden převod o 15 zubech.
Jak jsem napsal, tak opravdu poslední komponent nás bude zajímat sedátko. Zde se objevil výrobek od firmy PIVOTAL. Tato firma je snad mezi BMX jezdci nejznámějším výrobcem, a jejich sedla jsou ve směru tvorby dost unikátní. V nabídce je i samozřejmě veliké množství a druhů, které si můžou jezdci vybrat. V našem případě se jedná o velice jednoduchý design, kdy potah je vytvořen bez jakékoliv další symboliky, až na logo firmy. Provedení sedátka je hladké, opravdu jednoduché, a uprostřed je jako u 99% vytvořeno logo, které již dle prvního pohledu jasně značí firmu PIVOTAL. Sedlovka, která je se sedátkem spojena je od stejné firmy, a nese označení Pivotal 30,9.
Ještě Vás pozvu závěrem na videoreportáž z cesty za tímto bajkem, a také krátké představení u obchodu KOLOSHOP v Teplicích.
To je z tohoto článku milí Bajkujáci již opravdu vše. Jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení, fotografie i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště. Takže ZDAREC DIRT BAJKUJEC a budu se těšit.