14.
NOVÁ SŤENA U PŘEHRADY
Zdravím Vás moji milí Bajkujáci, a samozřejmě zdravím i všechny umělce se sprejem, i štětcem v ruce :-). Dnes se zajedeme podívat směr Jablonec nad Nisou, a to k místní přehradě Mšeno, anebo chcete-li vodní dílo Mšeno. Je to zde již takové známé místo, kde se dá čas od času ulovit hezká tvorba (místní se zde opravdu snaží předvést co dovedou) a tak i s tímto nápadem, či myšlenkou jsem do těchto míst vyrazil. Budu doufat, že malbu, kterou si dnes představíme zde lidé ještě mohou najít, protože foceno je to cca na začátku měsíce července letošního roku, a snad to tedy zatím ještě nikdo nekrosnul, anebo zeď nezbourali :-D. Za cestu s tímto magazínem, a touto kategorií o pouličním umění, jsem viděl již opravdu mnoho, a mohl bych o tom klidně hovořit hodiny, udělat třeba i seminář a lidem představit známé české umělce, ale ještě se mi nepodařilo nikdy nafotit něco podobného, jako jsem zaznamenal na této zdi. Jedná se o nádhernou, barevnou a velmi lidsky pojatou malbu ( díky velikosti bych nazval asi MURAL ART), který Vás nenechá jen tak jednoduše projít kolem, ale doslova si Vás svým ztvárněním přitáhne...asi je to hlavně tím, jak je to krásně barevné...miluji pestrost barev, a jak na člověka dokáží vyzařovat. Malba je tedy naprosto parádní a úchvatná, ale vypadá to, že je tu jeden malý problém! Tento problém je bohužel nejspíše smutná událost, díky které právě tento mural vznikl, a tak je to sice na první pohled velice lákavá tvorba, ale má nejspíše dost smutný podtext. Nikde se mi nepodařilo o tomto ztvárnění pocitů, nálady, anebo vzdané úctě pomocí barev vyhledat nějaké bližší informace, a tak zkusím pouze pomocí své fantazie stvořit nějaký příběh, který bude odpovídat co nejvíce dané realitě. Když si spolu celý obraz postupně rozebereme, možná ke správnému konci přeci jen dosprejujeme.
PS: Co však musím zmínit již zde na začátku, tak jsem po několika hodinách obdržel ohlas, jak to vlastně s touto malbou ve skutečnosti je. Poprosím Vás, abyste dočetli určitě až do konce, protože po mnou vytvořeném příběhu, a úvaze o díle se dozvíte, o co zde vlastně kráčí. Mohu ale již nyní prozradit, že se jedná o opravdu smutnou událost :-(.
Jako první bych začal rozhodně místem, kde se tato plocha nachází. Již padlo, že tuto stěnu můžete najít u vodního díla Mšeno, což je jednoduše řečeno Jablonecká přehrada...určitě ale budete vědět. Zde se v letních měsících opravdu mnoho odehrává, a je to i místo spojené s JBC Revelations...je zde vždy předzávodní mítink s jezdci. Přes léto jsou zde všude připravená občerstvení s vychlazeným pivíčkem, dobrým burgříčkem, anebo také nějaký ten nealko míchaný nápoj přijde v hod. Nejznámější je zde asi ZÁKLADNA. Tato zeď se nachází u jednoho z několika příchozích bodů, kterými se dá k přehradě přijít. Náš vchod se nachází z ulice Palackého, a je jen pár kroků před místním pivovarem a restaurací Volt. Zde také určitě mohu doporučit návštěvu, protože pití (PIVO samozřejmě) je opravdu dobré, obsluha vždy usměvavá a je to celkově fajn místo. Kde tedy tuto zeď můžete najít víte, a nyní již přímo k dílu. Na první pohled vidíme naprosto okouzlující a božsky pestré propojení barev, které tedy nejsou jen tak jako že nějak barevné, ale je použita opravdu vynikají různorodost barevnosti, a hlavně jsou barvy krásně pestré a přitahující pozornost. Co je vlastně na této zdi vidět? Někdo by na první pohled a bez brýlí řekl, že to jsou jen trapně nacákané barvy, které se překrývají a nějaký šílenec tomu říká umění. Však při bližším zkoumání a náhledu vidíme, že se jedná o velikou spleť propojených rukou, které spolu tvoří větší celek, a nejspíše znamenající propojenou komunitu, přátelství, anebo to jsou ruce lidí, kteří se znají, spolupracují spolu a možná spolu také právě malují.
Přímo ve středu toho obrazu můžeme vidět voskovou svíčku, která může díky obklopení chránícími dlaněmi hořet, a nese tak svůj zapálený plamínek. Rozhodně je tato symbolika nejspíše jasná, a dlaně lidí, které jsou zde propleteny v jeden subjekt, tento plamínek chrání před jeho zhasnutím, a tak mu pomáhají dále existovat. Však zde se právě dostáváme k tomu, jestli je tento výklad tvůrcova nápadu správný, a jestli neznamená něco trošku jiného. Také to může být právě ten problém, kdy tato svíčka znamená zapálení na počest někoho, kdo bohužel zemřel, a přátelé se sešli kolem svíčky zapálené na jeho počest. Může tedy znamenat bohužel zapálenou svíčku za něčí život. Obklopení lidskými dlaněmi je poté jasně sešlost přátel, kteří se snažili toto světlo (nejspíše osobu) chránit, a je to vlastně jasně vzdaný hold někomu blízkému. Poté je tento obraz vlastně památeční. Samozřejmě, že druhá myšlenka je více než smutná, a tak doufejme, že tomu tak není. Nabízí se zde ještě i další varianta, a to není obraz vytvořený jen díky někomu, ale globálně vzato by měl dávat naději lidem jdoucím kolem a inspirovat je. Tento obraz totiž říká, že chránit je vlastně dobré, a zachovat plamínek když hoří je správně...NENECHAT HO ZBYTEČNĚ ZHASNOUT. K této třetí variantě poté i nasvědčuje další aspekt celé malby, a tím je jeden z popisů na jedné ze stran obrazu.
Chránit světlo svíčky může mít tedy i symboliku, vztahující se k popisku na levé straně malby, a ten zní KAŽDÝ ŽIVOT ZA TO STOJÍ. Jestli že platí tento doplňkový text, tak by vlastně měl takhle znít i název celé této malby. Můžeme se tedy pustit ošklivých myšlenek a pogratulovat tvůrci, anebo tvůrcům, protože je to opravdu velmi hezky vystižené. Určitě by to dávalo i větší smysl, než že někdo zemřel. Co se tedy dále na obraze děje? Svíčka nám znázorňuje právě onen život, který stojí za to ochránit, a spleť rukou je jako domovský přístav a ochrana pro toto světlo. Dále je však trošku nejasné, proč jsou dlaně a ruce tak jasně barevné, a proč je obraz tak výrazný? O tom, že obraz je opravdu dosti vystupující z řady, co se týká barevných formací a variant, není dalších řečí. Můžeme v tomto případě jen jasně říci, že ani by to snad jinak být nemělo. Tekoucí různé výrazné barvy po rukou mohou nejspíše opět směřovat ke komunitě, která se zabývá malováním, a protože to jsou lidé nešikovní :-D, tak jsou od barev prostě celý zaflákaní :-D. Ono to asi nebude od tohoto nápadu nějak daleko, a barvy nejspíše směřují právě k malující komunitě, skupině, či nějaké partě lidí v tomto okolí (nejspíše ruce tvůrců), kteří se snaží právě tento plamínek ochraňovat. Nejspíše opravdu přátelé z řad malující komunity.
Na opačné straně tohoto obrazu můžeme najít několik podpisů (nejspíše podpisy malujících), u kterých stojí ještě dodatečně DÍK ZA VŠE. Zde se nejspíše autoři podepsali, a poděkovali lidem, kteří jim někdy pomohli, možná sami sobě za dobře odvedenou práci, ale je jasné, že myšlenka je zde opravdu hluboká. Já osobně nevím proč, ale jak jsem tam na místě viděl tu svíčku, vpravo nahoře R.I.P, tak jsem se držel nejdříve oné ošklivé myšlenky a nápadu, že 3 tvůrci tento obraz namalovali jako poctu někomu známému. Jak jsem řekl již na začátku, ono se asi dostaneme ke správnému konci jen tím, že zvážíme všechna možná hlediska. Nyní vidíme, že to jsou na 100% podpisy a jeden z tvůrců má tuto přezdívku, či svůj pseudonym. Ještě bychom se ale mohli vrátit k tomu, proč jsou namalované ruce celé od barev, a jestli to má také nějaký hlubší smysl. Za mě osobně jako tvůrce těchto řádků, tak si nedokáži moc tipnout, a říci nějaký svůj pevný pohled. Nechal bych povídání u myšlenky, že je to jen hravá tvořivost tvůrců, a mělo to celému obrazu vdechnout další jiskru. Možná i ukázat rozmanitost a hravost jejich umění + vytříbenost stylu. Barvy měli ukázat jen hezkou barevnost, a zaujmout zvou výrazností.
Blížíme se ke konci tohoto článku a tak si říkám, co dodat na úplný závěr? Co když je to vše ale úplně jinak, a malbu vytvořil někdo jiný jako poděkování za svou ochranu v začátcích, a tímto obrazem chtěl právě oněm 4 zmíněným poděkovat. Autor je vlastně v tuto chvíli někdo, koho znají jen oni 4 stateční, a my se umělcovo jméno ani dozvědět neměli?...v této chvíli je to ještě více zamotané, než na začátku. Však mi dáte jistě za pravdu, že tento směr je také dosti možný a za to, že se mu oni 4 věnovali při prvních krocích, tak se vyšvihl takovým to veledílem, které více než dost bere dech, a přivádí v nenucený úžas a obdiv talentu. Barevné spektrum a dost najevo dávající barevné umění, je i pro oko velmi lahodící, a jestli je to tak, anebo třeba ještě úplně jinak je možná i trochu v tuto chvíli jedno :-). Když budete mít možnost se zde u přehrady někdy zastavit, rozhodně to udělejte, a nechte své myšlenky schválně vytvořit názor, který bude mít každý stejně svůj originální. Ale vypadá to i bez nějakého přemýšlení opravdu moc dobře.
Jak jsem slíbil, tak zde Vám prozradím jak to s touto malbou skutečně je, a i když jsem o tvorbě nevěděl vlastně vůbec nic, nebyl jsem od pravdy moc daleko. Dnes mi přišlo několik řádků, které mi celou tuto situaci osvětlili. Abych tedy zbytečně jen nepřemýšlel a nefantazíroval, zde je hlavní pointa.
- Je to věc od tvůrce Senseho (jednoho writera) věnovaná jinému writerovi, který spáchal sebevraždu. Proto: "každý život za to stojí". Dokonce tohoto autora (Senseho) na začátku jeho kariéry ten zesnulý zasvětil do tajů graffiti. Proto: "díky za vše". No a světe div se, on ten zesnulý writer používal za svou kariéru nicky jako: Nestor, Zippy a Honzík. Přesto to byl furt jeden a ten samý.
Za tyto dodatečné řádky rozhodně autorovi děkuji, protože určitě nebyl tento obraz vytvořen jako lákadlo pro turisty, i když tak na první pohled celkem vypadá. Však doufám, že tyto řádky vše vysvětlili, a tak zbývá jen dodat, že posílám od magazínu a určitě všech dalších, kteří tyto slova četli upřímnou soustrast a velikou dávku pochopení i úcty.
Abych to trošku odlehčil, tak Vás pozvu ještě na vytvořenou videoreportáž, a tak snad zamotanému příběhu dám trošku méně zamotaný směr :-).
To je dnes již vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám povídání, fotografie, i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště. Takže ZDAREC SVÍČEC BAJKUJEC a budu se těšit.