16.

28.10.2024

TOY BOX - MLADÁ BOLESLAV

Moji milí Bajkujáci z oblasti ulice, legálních ploch a míst, kde je povoleno větrat svou uměleckou ruku, vítám Vás u nových řádků v této kategorii. Vítám však i další čtenáře tohoto magazínu :-). Když se ještě před novými informacemi a vlastně článkem podíváme trošku zpět, tak naposledy jste mohli vidět pozvánku na výstavu KOMIKSŮ O ORLICKÝCH HORÁCH, a ještě předtím jsem s kamerou zabrouzdal do Jablonce nad Nisou k místní přehradě, a legálním plochám zde vystavěných. Poslední zmínky článku se zde objevili přibližně před měsícem a kousek, a tak je určitě čas zde repertoár opět trošku osvěžit. Dnes dokonce slavíme DEN SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKÉHO STÁTU (dnes již trošku klišé, ale mohu alespoň trochu navázat nit), a i tento článek bude trošku směřovat k určitému směru samostatnosti, a rozhodně vymanění se ze spárů zlého režimu a chování. Název v nadpisu Vám mohl trošku napovědět, že se bude jednat o tvůrce s pseudonymem TOY BOX, a o tvorbu tohoto umělce. Proč jsem nadhodil, že se bude i díky dnešnímu dni jednat o vlastně VYMANĚNÍ SE, a o OSAMOSTATNĚNÍ je bohužel díky minulosti tvůrce celkem jasné, ale protože se také dokáži dovtípit, že zmíněného artového umělce znát nebudete, rozhodně se vše dozvíte v další řádcích. Nebudu tedy zbytečně dále natahovat úvodní slova a pojďme na to...      

V tomto článku se tedy jedná o tvůrce s pseudonymem TOY BOX, a pro někoho možná nečekaně, ale jedná se o ženu. Je také jasné, aby si náhodou někdo nemyslel, že tvořit STREET ART mohou jen muži, tak určitě ne, protože nadání se rodí v každém z nás. Kdo má pro tuto tvorbu vyloženě vlohy, tak i když by to byl člověk z dalších 39 pohlaví existujících na světě, tak proč by přeci nemohl malovat jako ostatní. Jedná se tedy o tvůrkyni, která když začneme opravdu od jejího útlého mladí, zažila zkušenost, kterou určitě nepřeji za magazín, a ani jako osoba nikomu (možná svým úhlavním nepřátelům, kteří by si to opravdu zasloužili). Třeba již někoho trošku napadá o co se asi může jednat, ale vyřkněme ona slova na svět, a ano, došlo ke zneužití. Je to neuvěřitelné, ale dokonce pouze ve 3 - 4 letech. Jak popisuje na ostatních serverech sama autorka, promluvila o tomto problému tehdy, když byla odhalena kauza s Michaelem Jacksonem, která pohnula doslova celým světem. Tehdy se TOY BOX rozhodla o svém problému také promluvit, a i ona rozhodně nechala hodně lidí v údivu. Nechce se mi zbytečně zacházet do ošklivých detailů, protože když budete chtít, můžete si tyto informace na internetu vyhledat. Co mohu však v rámci korektnosti prozradit, a také Vás trošku zasvětit do situace, tak se jednalo o jednoho z PRARODIČŮ (byl to přítel matky z otcovy strany). Prý bral TOY BOX jako malou do lesa, atd...

Určitě bych i velice rád vyzval osoby, které se někdy s podobným problémem setkali, aby rozhodně neváhali a se svým problémem se určitě někomu svěřili. Začněte tyto strašné situace řešit co nejdříve, protože to ve Vás také může zanechat následky, které Vám mohou zničit celý život. Pokud tyto řádky čtou rodiče, zkuste být pozorní ke svým dětem. Může být vidět i spousty signálů o problémech, které přehlížíte, protože Vám zapadají do průběhu normálního dne a života...nemusí na Vás indicie doslova křičet, ale nenápadně na Vás pokukují. Proto je důležité být všímavý.  

  Jest-li, že hledáte nějakou spojitost s vymaněním se ze spárů zla, a pokusem o prolnutí příběhů státu a naší malé TOY BOX, tak si myslím, že zde sepsanými řádky je Vám to celkem rozumně vysvětleno. Za obojí nejsme rádi, že se vůbec takové situace stali, ale postupem času jsme rozhodně dospěli k názoru, že takhle to nejde a musí se to nějak vyřešit. Nastalo tedy rozdělení států, my se osamostatnili a PRAĎEDČEK byl osamostatněn od svého p....u :-D. Rozdělení jak má být :-D. Jak byl bohužel starý muž potrestán nevím, ale myslím, že takové rozdělení by bylo celkem na místě....zbavit ho malého, nepoužitelného, tlustého střeva, které vlastně již k ničemu neslouží :-D. Nechme však pochmurné minulosti autorky, za kterou ani ona sama nemůže, a pojďme se podívat, co se jí v jejím dalším životě podařilo, a čeho svou snahou dosáhla...věřte, že toho není rozhodně málo.    

V letech 2006 – 20011 absolvovala obor scénografie na dramatické fakultě Akademie múzických umění. V letech 2005 – 2010 absolvovala obor interaktivní média, mediální komunikace na Literární akademii Josefa Škvoreckého. To máme celkem slušné začátky co říkáte? Pojďme ale ještě dál. její práce a tvorba dále pokračovala ilustracemi k prvnímu dílu série sbírky urban legend Černá sanitka. Dále komiksová antologie Generace nula, komiksový book Ještě jsme ve válce (Příběhy dvacátého století), publikace v komiksových časopisech AARGH! a Zkrat. Následovala komiksová kniha Robot Dreams 2010 (diplomová práce na Literární akademii Josefa Škvoreckého), a autorská komiksová kniha Moje kniha Vinnetou (2015). Tohle byl jen začátek autorčina díla, do kterého se se školou a po pustila, ale určitě bychom tím ještě nekončili. Tento článek je však o jednom konkrétním díle, a tak s tímto představením autora je konec, a pojďme se podívat přímo na vytvořený MURAL ART v Mladé Boleslavy.  

Začněme tím, proč zde vlastně tohle dílo vzniklo, a jaký byl důvod vytvoření. Již několikrát jste mohli zaznamenat slova jako MĚSTO GALERIE, a kolem této události nějakou malířskou tvorbu. V tomto případě se jedná také o zapojení do tohoto festivalu STREET ARTOVÉHO umění, a tak i TOY BOX svým osobitým stylem zkrášlila ulice Mladé Boleslavy, a konkrétně v ulici LAURINOVA. Jestli chcete tuto ulici vyhledat, tak není snad nic jednoduššího. Doporučím aplikaci v mobilu MAPY.CZ a okamžitě uvidíte, že jako hezký výchozí bode je OC BONDY. Před tímto obchodním centrem se nachází hlavní příjezdová silnice tř. Václava Klementa. Pokud budete stát na této třídě a dívat se přímo na OC, vydejte se o jednu ulici vpravo, a dojdete přímo do ulice LAURINOVA. Zde na Vás již čeká tento několik metrů dlouhý, i široký MURALART, od naší tvůrkyně TOY BOX. První pohled při příchodu do této ulice Vás jistě potěší, protože se jedná o hezké a barevné dílo, které ulici opravdu pestře doplňuje. I když na první pohled nemusíte hledat nějakou těžkou pointu, tento pouliční obraz Vás pobaví i tak. Pointa je pro neznalé věc, která je vlastně skryta v dané malbě, a má nějakým způsobem člověku říci myšlenku, proč tvůrce zvolil právě ono ztvárnění. Prošel jsem spousty článků, a vyhledal jsem přesné pojetí malby, které snad bude postačující: 

Toy Box tuto stěnu věnuje všem, kteří a hlavně, které nepřestali věřit na svoje sny a čelí tomu, co se jim v životě děje s odvážným srdcem (to je symbol srdce s křídly na lodičce, který měla odmala jako svou osobní značku převzatou z knížky Po dobrodružné stezce F. S. Elsnera). Ta jí měla připomínat, že si v živote musí zachovat odvážné srdce. Věnuje ji taky především všem ženám a dívkám jejího pokolení (jako je třeba její máma), které se nebojí dělat a měnit věci. Také ženám, jako byla její babička, která ji naučila šít a háčkovat, mít trpělivost, což se Toybox nesčetněkrát hodilo a hodí - třeba při tvorbě streetartu. Ráda by to také dedikovala všem odvážným a neohroženým ženám, které se nebojí být nepřizpůsobivé a kašlou na to, co se od nich čeká, a jak mají vypadat a co dělají hodný holky.

Jsou to slova odvahy, i síly pro slabší a zastrašené, kteří by měli nechat svým snům volný průchod a nebát se...myslím, že to je opravdu moc hezké a motivující. Jen bych si dovolil doplnit, že samozřejmě tato motivace nepatří jen pro ženskou část obyvatelstva, ale spíše pro každého, kdo je někdy ve svém životě trýzněn, tísněn a jakoukoliv formou se cítí šikanován. Vždyť nežijeme někde v pravěku, kde vyhrává ten, kdo první toho druhého praští kyjem po hlavě. Však zpátky k našemu dílu.

Prohlédněme si spolu malbu celou. Na první pohled nám bude jasné, že hlavním styčným bodem je vytvořená mladá, ve dřepu sedící dívka. Mohli jste se již dočíst, že je tomu přesně tak, a dívka je vlastně hlavní aktérkou celého MURALU. Dřímá ve svých rukách i veliký a silný vzkaz, který po své lodičce posílá dále do světa. Dle mého malého zamyšlení bych řekl, že se zde i tvůrkyně tímto charakterem ztvárnila sama. Sedí zde kousek nad zemí jako mladá slečna, a tak je možná její poselství ještě trošku více osobní, než když by zde byla jen samotná lodička se srdcem. Možná tam mohla na zeď připnout jen svou fotku, a také by to asi lidem došlo :-D...pár slov pro odlehčení tématu. Dále můžeme také vidět, že před touto mladou dívkou jsou další různé vytvořené stroje, jako je ještě jedna větší loďka, pár prvotních výtvorů vznášedel, či vzducholodí, které určitě směřují k vývoji firmy a výrobě leteckých motorů. Opět bych zde dle vlastní úvahy řekl, že se tento vzkaz se má dostat ne jen po vodě lodičkou, ale i do dalších sfér, které lidé v tomto, ale i jiných světech využívají. Je to tedy vlastně poselství galaktické, a zároveň hezky spojená historie místní firmy ŠKODA :-).  

Řekli jsem si vše, co můžeme najít na obraze na straně před slečnou, ale je zde ještě jedna část tohoto příběhu, kterou jsme si zatím vůbec nezmínili. Je to část za namalovanou slečnou. Zde můžeme objevit opět několik směrodatných obrazců, a částí, které nám nejspíše napovídají opravdu o dívčím životě této tvůrkyně. Řekl bych, že zde je znázorněno dětství právě u PRARODIČŮ. Nalezneme namalovanou konvici nejspíše s čajem, další nádobí položené na stole, a dívčí ruku hrající si s nějakou stavebnicí. Konvici a další bych opravdu hodně spojil s životem u jejich prarodičů, a možná i díky použitým nebarevným znázorněním kromě konvice, tak ne o znázornění s velikým nadšením. Barevná konvice se nejspíše váže přímo ke slečně, a zbytek šedého nádobí ke starším členům rodiny...tedy PRARODIČŮM. Stavebnice na mne působí jako hradby, stavějící se na obranu proti situacím, které se bohužel odehrávali. Jak můžeme dále vidět, tak za touto stavebnicí je již obrázek rozesmátého hrníčku, či kelímku. Zde se již slečna dokáže otevřít a hovoří na svět právě pomocí lidičky se vzkazem. Je to dle mých myšlenek ztvárněný přechod od začátku ošklivé zkušenosti, až k překlenutí oné situace.   

Nějak již nevím co dále o tomto hezkém díle sepsat, a tak se můžeme pomalu přiblížit ke konci článku. Někdy si dovolím vychválit určitá místa, anebo naopak, a posuzovat jak umělec pracoval štětcem, či sprejem. Dnes si asi nedovolím zbytečně říkat vůbec nic, a to samozřejmě díky již dosaženým důležitým bodům tvůrcova života, a hlavně také díky tomu, že zde se nedá zbytečně co rozmazávat. Osobně se mi nenáročné ztvárnění určitě líbí a řekl bych, že dosti odráží jak dobu, tak se i hodí k danou malované situaci. Co si však dovolím posoudit, tak je ještě jedna část této malby, a tím je naprostý konec tohoto MURALU. Na úplném konci totiž najdeme ještě jeden vzkaz, a ten je možná i než malba trošku srozumitelnější :-). Je zde použita báseň feministicko-vegetariánské básnířky Fran Winant:

VĚŘTE V HOLKY!
Jezte rýži
věřte v ženy,
co ještě nevím,
se můžu naučit
jestli jsem teď sama,
budu s nimi později
jestli jsem slabá,
můžu posílit... 

A co že si dovolím posoudit? Jíst rýži? Jasně, proč ne :-). Věřit v ženy, a co nevím můžu se naučit? Jasně, proč ne. Jestli jsem sama, můžu být s někým později? Ano, to je asi jasné, že všechno člověk nemůže mít hned. Když je člověk slabí, může zesílit? Tak to rozhodně :-). Tuto báseň bych tedy posoudil jako dobrou, určitě i inspirující a pokud směřuje do vegetariánské komunity, tak zde není o čem :-). Posuzuji tedy, že i báseň je zvolena hezká, a mohu jedině pochválit za motivující slova.

K závěru tohoto článku o MURAL ARTU v Mladé Boleslavy, od tvůrkyně TOY BOX, si Vás ještě dovolím pozvat na vytvořené krátké video. Ve videu si můžete tuto malbu prohlédnout v dalších záběrech. Můžete si tak užít další vytvořený materiál.

Z dnešních objevů z ulice je to již vše milí Bajkujáci, a jak říkám vždy tak doufám, že se spolu sejdeme zase někdy příště, u objevování něčeho zajímavého. Takže ZDAREC KRABICE BAJKUJEC a budu se těšit :-).