25.

28.01.2022

MALÁ MORÁVKA - LEDOVÉ SOCHY ZA ZÁCHRANU

Nazdar moji Bajkujáci :-) přiblížil se nám víkend a tak je dobré zvážit, kam se se svými rodinami ,anebo přáteli zajet podívat, kde to stojí za to a hlavně, kde je k vidění opravdu něco hezkého a zajímavého. Já jsem se v týdnu vydal, na pro mne celkem nečekanou výpravu a to směrem Hradec Králové, Šumperk a daný cíl této mise byl na Malé Morávce. Na internetových stránkách, které tak nějak občas sleduji kvůli informacím kde se co odehrává, vyskočil článek, který odkazoval na návštěvu SKI AREÁLU KOPŘIVNÁ, a zde vystavené LEDOVÉ A SNĚHOVÉ SOCHY - tzv. LEDOVÁ ZOO. Tyto sochy a v malé míře i sousoší, jsou zde vytvořeny a vystaveny proto, aby si lidstvo obývající tuto planetu malinko uvědomilo, že nejsme na světě sami a některé druhy krásných zvířat, které zde sdílejí s námi své životy, jsou již opravdu před totálním vyhynutím.

Tento areál většina bajkerů bude znát především díky místnímu BIKEPARKU (tohle prostě musím napsat, když tvořím projekt o cyklstice :-)), který je oblíbený, navštěvovaný a také se zde místní starostlivá parta snaží park oživovat co to jde. Nedávno a byl o tom vytvořen i článek v magazínu, zde postavili nového DŘEVĚNĚHO ŠNEKA (bylo to 2020 a v magazínu jsem to publikoval začátkem roku 2021), který dodal tomuto cykloareálu nový šmak - ŠNEK DODAL ŠMAK :-D 

Nyní však pojďme dále řešit areál a ledovou výstavu, kterou budu doufat ještě stihnete navštívit - sochy jsou vytvořeny dokud nerozmrznou. Pokud se budeme soustředit na to, co zde vlastně při návštěvě můžete vidět, tak je to určitě hezký a celkem rozsáhlí SKI AREÁL, kde je rozhodně dobré si zalyžovat či zajezdit na prkně. K vrcholu vás vyveze myslím 6místná lanovka, kterou se svezete cca 5-10 min a při jízdě si můžete krásně prohlédnout místní okolí, jak vypadá tento areál a pokochat se celkovou atmosférou. V nabídce pro lyžovačku či snowbordovačku jsou 2 trasy, a tak na strávení celého dne na svahu je daný hezký výběr - pokud si zvolíte na ježdění bajk, je to jedině dobře :-D. Podél klasické sjezdovky, najdete vytvořeno i pár skoků a lavic, které si můžete v klídku pokud jste zkušení vychutnat.

A nyní již tedy přímo k sochám a výstavě, protože to nás tedy bude zajímat asi nejvíce :-) Sochy jsou rozmístěny po celém areálu a první vás přivítá hned při příchodu. Když tedy přijdete, tak jako první budovu potkáte pokladnu na zakoupení jízdenek, a zde v tomto prostoru vás již přivítá MANDRIL RÝHOLÍCÍ, který patří do již zmíněných ohrožených druhů. Tento primát z čeledi -kočkodanovití - si sedí hned po názvem tohoto resortu a tak ho opravdu nemůžete přehlédnout :-). V této dolní části řekněme pod lanovkou, je soch vystavených několik. Celkem to jsou 3 sochy, a z toho jedno sousoší. Dále jako samostatná socha, která se v této části nalézá, tak je ledová socha žirafy ROTSCHILDOVY. Tato žirafa je na světě žijící pouze už v několika set kusech (mluvím nyní o celé planetě a to je opravdu velký kus světa), a tak si své místečko opravdu zasloužila. Jako poslední je v této části sousoší slonů indických. Toto sousoší je vytvořeno ze sněhu, a také je mnohem větší než ostatní exponáty. Můžete ho najít přímo naproti místní restauraci\jídelně. Je to opravdu veliký kus opracovaného sněhu a tak se nedá jen tak přehlédnout. Při nejhorší variantě, tak u Mandrila najdete mapku, kde všude jsou tyto sochy rozmístěny.

Dolní část jsme si tedy prošli a když jsme šli kolem pokladny, zakoupili jsme si lístek na jízdu vzhůru a tak pojeďme do druhé části této výstavy. Projeli jsme se lanovkou a dorazili tedy k vrcholu. Při výstupu uvidíme nedaleko první ze soch, které jsou k vidění v této části. První socha, kterou zde uvidíme, vyobrazuje živočicha s názvem RYS OSTROVID. Tato kočkovitá šelma, která je v ČR přísně chráněná a je zakázána lovit, je na několika místech jejího přirozeného výskytu již totálně vyhubena - a to díky odlesňování. V České republice, když máme opravdu veliké štěstí, ho spatřit můžeme a to dokonce v několika desítkách kusech. Zde byl řekněme vysazen a pěstován znovu (reintrodukce), právě po jeho totálním zániku. V boji proti tomuto hanebnému činu vůči přírodě, se podařilo tohoto živočicha opět úspěšně oživit :-). Dále určitě potkáte krásné sousoší 2hlav HROCHA OBOJŽIVELNÉHO. Toto sousoší, je opět stejně jako sousoší slonů největší, které můžete z vystavených soch v této části najít. Zde si stavitelé i hezky pohráli s nápadem, a tak v zadní části těchto dvou hroších hlav najdete skluzavku, která rozhodně na několik chvil vaše děti určitě zabaví. Já jsem si ji vyzkoušel také a je to docela sranda :-D. A jako poslední exemplář v této části, najdete samostatnou ledovou sošku zebry GRÉVYHO. Tato zebra, je také na seznamu přísně chráněných živočichů na této planetě a její vyhynutí, které se bohužel neúprosně blíží v blízké budoucnosti, je zaviněno především rozpínáním obyvatelstva a jeho nekontrolovatelným růstem - přirozený výskyt je východní Afrika. Tudíž je v této výstavě také rozhodně právem :-). 

Nyní to vypadá, že vše již bylo řečeno a že se už půjde domů. Však ještě bych to tak rychle nebalil být Vámi, protože se zde ještě skrývá jedno neodhalené tajemství. Pokud se vrátíme opět zpátky k základně - tedy pod lanovku - a budeme se ostražitě dívat po okolí, mohli bysme/te mít štěstí a uvidět v dáli ještě jednu ledovou sochu. Tato socha se ukrývá před vstupem do místního hotelu a je to socha krále zvířat. Tato ledová socha, která znázorňuje lva indického, ční nad všemi v tomto areálu a v dáli je jako by pozoruje a hlídá, jak to takové šelmy mívají ve zvyku. Tato šelma, která žije dnes již na jednom jediném místě na světě a to je národní park SASSAN GIR, je již volně žijící opravdu pouze tam. Je to smutná skutečnost, ale je tomu tak. PS: ještě je někde schován medvěd ušatý, ale toho jsem bohužel neobjevil :-(.

To je z této pozvánky na výlet dnes již opravdu téměř vše a jak říkám vždy, tak doufám, že se vám fotografie a povídání líbili, a že se spolu sejdeme opět příště u něčeho zajímavého. Na úplný závěr je přiloženo ještě video, kde se můžete podívat na průběh návštěvy tohoto areálu a výstavy. Ještě musím těmito řádky poděkovat za tuto hezkou snahu, která nám snad i trošku otevře oči, že někdy je lepší nemít všechno, abychom také život kolem sebe nezahubili. Určitě chci těmito řádky i poděkovat areálu, za možnost tuto výstavu nafotit a natočit.

Ještě bych málem zapomněl, že toto dílo je vytvořeno týmem, který se skládá z Mariána Maršálka, Filipa Lyska, Igora Kučery, Václava Lemona, Alberta Šimráka, Ondřeje Procházky a Romana Mikuše. Tým má na svědomí i sochy vytvořené na Pustevnách, a tak se výkonu chopili opravdový mistři svého řemesla.

Takže se mějte Bajkujáci „ZDAREC BAJKUJEC“ a budu se těšit zase příště, u našeho výletování po České Bajkové republice :-).