
70.
VYHLÍDKA U DOBRÉ VODY
Zdravím Vás milí Bajkujáci, a čtenáři tohoto magazínu :-). Máme již nový rok 2025 a dokonce již druhý měsíc Únor, a tak by bylo také dobré začít trošku zase výletovat a podívat se na nějaká zajímavá místa. Nedávno jste mohli postřehnout na facebookové stránce odkaz na celkem starší reportáž z místa (z roku 2021), které se jmenuje VYHLÍDKA U DOBRÉ VODY, a protože to není nijak daleko od místa kanceláře magazínu, tak jsem se včera rozhodl vyhlídku navštívit po dlouhé době znovu, a trošku článek i video vylepšit. Abychom to vše vzali hezky postupně, tak bych začal malým představením tohoto místa DOBRÁ VODA, které je vlastně okrajovou částí Jablonce nad Nisou, a i zde nás čekají celkem zajímavé pohledy směrem ke vzniku a vůbec. Někoho by mohlo napadnout, že DOBRÁ VODA je vlastní obec, která se nachází na okraji Jablonce, ale ono tomu tak není. Budete se divit, ale DOBRÁ VODA je OSADA, která zde vznikla na přelomu 18. a 19. století. Když bychom zapátrali do starých map, což cestovatelé i turisté dělají velice rádi, tak bychom se dozvěděli, že na prvních vojenských mapách je na tomto místě značen pouze les. Když však upřeme pohledy na katastrální mapy obce Rádlo, tak bychom již našli pomalu vznikající osadu s počtem 10 dřevěných domků....mapy z roku 1843. Z těchto let je tato osada bez názvu, ale označena jako část obce Kokonín. Kdo rád bicykl a jeho různé formy, tak i moc dobře ví, že v této osadě se nachází také velice známí bikepark JBC REVELATION, kde se v letních sezónách pod taktovkou Tomáše Slavíka odehrává známá 4x PRO TOUR. Co se týká začátečních slov tak myslím, že by možná mohlo stačit a postupme trošku dál v představení samotné vyhlídky.
Jak ve videu, které naleznete na konci tohoto článku, tak i zde začnu cestu postupně od bodu, který určitě budete muset projet a to ať jedete autem, na kole, či půjdete pěšky. Začneme od veliké světelné křižovatky, která se nachází na příjezdovém vršku ve Vrkoslavicích, kde se scházejí ulice Janáčkova a ulice Ke Starému buku. Pro naší cestu k cíli bude důležitá cesta první, tedy Janáčkova, a je to ulice vedoucí do levé strany. Touto ulicí tedy odbočíte doleva, a nemusíte nijak dále složitě přemýšlet, protože pojedete jak se říká stále za nosem. Po pár metrech budete objíždět ZŠ Kokonín, za ní se vydáte stále po této ulici také směrem doleva, a opět pojedete jen kam Vás nos povede....tedy stále touto ulicí dál.
Jestliže se držíte správně instrukcí, a pojedete od křižovatky cca 1km správným směrem, tak ke konci této krátké cesty uvidíte po levé straně v louce menší bílou stavbu (vodojem), a hned o pár desítek naproti je již místo, ke kterému směřují naše záběry do pedálů, kroky, či zbytečné plýtvání benzínu :-). Dorazili jsme tedy na místo, kterému se říká VYHLÍDKA U DOBRÉ VODY. Jak můžete vidět na fotografiích, tak se jedná o menší kamennou stavbu, která na první pohled působí velice příjemně, a k návštěvě opravdu doslova zve. Já bych to svými slovy nazval jako kamenný rodinný a turistický bobek, ze kterého je hezký výhled :-). Tato vyhlídka není zde vystavěna uměle, ale nějak tak na místě tento rulový balvan/skalka vznikl/a. Když by někdo nevěděl co je to za název RULOVÁ, tak v tomto případě se musíme podívat zase trošku jiným směrem než jen cyklistika, a to do oblasti geologie. Rula je název horniny, který vzniká za vysokého stupně regionální metamorfózy při přeměně rozsáhlých horninových celků, kdy teplota a tlak dosahují značné výše. Ruly patří ke krystalickým břidlicím. Co se k této skalce může ještě v tomto směru říci je, že na Liberecku je RULA jedna z nejhrubších, a tak jsou vlastně základy a stavba této skalky dost kvalitní :-). Samotná skalka se i dost od svého okolí odlišuje, a to právě svou vlastní horninou. Okolí je zde spíše ŽULOVÉ, ale skalka si zde chce být RULOVÁ :-). Vyhlídka byla v roce 1995 registrována jako významný krajinný prvek č. 79 Rulové černé skalisko na Dobré Vodě.
Pojďme však trošku blíže k této hezké vyhlídce, a také si řekněme něco o jejich parametrech, a vše co se dá dalšího. Asi jako první si řekněme, jak je vlastně tato skalka vysoká. Její rozměr v tomto směru tedy výška, činí 7m. Díky tomu, že je již sama u paty ve výšce 625 m.n.m, tak i „jen“ s výškou 7m Vám nabídne celkem parádní výhled do okolí, a pod vyhlídkou ležící město Jablonec nad Nisou. Další bychom si mohli říci něco o vzniku, a jak zde tato vyhlídka dostala svůj název. Když se podíváte do katastrálních map, tak každý pozemek má nějaké číselné označení a to nám napovídá, kdo je majitelem daného území a komu patří. Když v dávných dobách byl majitel tohoto pozemku Karel Neumann, tak jeho velikou zálibou bylo šňupání tabáku. Je to vlastně obdoba kouření tabáku. Tomuto pánovi se zde přezdívalo Schnuppkarl/Šňupkarl, tedy šňupací Karel a tak jako první název této vyhlídky byl SCHNUPPSTEIN....ŠŇUPACÍ KÁMEN/KAMÍNEK.
Na doprovázející wikipedické a informační tabuli je tento název popsán trošku podrobněji, a když se na tuto vyhlídku zajedete podívat, určitě doporučím při návštěvě prostudovat tyto řádky. Je zde i z historie a věcí týkajících se této vyhlídky mnoho, a tak rozhodně nepřehlédněte. Horninu, první název, výšku a tak nějak tyto zajímavosti máme za sebou, a nyní bychom se možná mohli pomalu konečně zajít podívat nahoru, a užít si výhled z této vyhlídky.
Když od uvádějící tabule začnete pomalu kráčet ke schůdkům, které jsou v zadní části a dovedou Vás až na vyhlídku, budete také abych nezapomněl procházet kolem malého vybudovaného ohniště. V tomto případě se dá říci, že bajkpekeři mají zde doslova ráj, a když na tuto vyhlídku dorazí je jasné, kde se bude nocovat a večeřet. Na tomto malém vytvořeném ohništi si jasně můžete připravit nějakou polévku, opéct špekáček a jednoduše řečeno se zde najíst u tepla. Kolem ohniště a celé této vyhlídky je také dost rozsáhlá louka, a pokud jste takový cestovatel, který se někde v pohodě vyspí pod širákem, a nezanechá po sobě vlastně žádné zbytečné stopy, nepořádek a podobně, tak jste bych řekl zde jedině vítáni. Prošli jsme tedy i kolem ohniště, a dostáváme se do zadní části této vyhlídky. V tomto prostoru za, je vybudován pěkný a bezpečný výstup, kterým se dostanete na vrchol vyhlídky a vlastně k tomu, proč jste sem přijeli :-).
Vystoupáte-li po vytvořených schůdkách, dostanete se na vrchol této rozhledny a zde se před vámi již konečně otevírá parádní výhled do okolí, na město Jablonec nad Nisou ležící pod, a kam jen z tohoto místa dokážete dohlédnout. Při příchodu na vrchol asi jako první spatříte umístěný kříž s ukřižovaným Ježíšem Kristem. Co se také můžete na dolní tabuli dočíst, tak se bohužel letopočet, anebo nějaké datum umístění tohoto kříže na vyhlídku neví, a tak je to jedna menší záhada, kterou se zatím nepodařilo zjistit. Kříž však vypadá celkem nový, a je o něho i pečováno, takže je zde umístěn nejspíše novodobě, a ne při prvním vzniku vyhlídky. Jak je již zmíněno, tak výhled Vám nabídne pohled na místní okolí, město, ale to není rozhodně vše. Z této vyhlídky se Vám také naskytnou pohledy na Jizerské hory směrem na Holubník 1071 m.n.m a Černou horu 1085 m.n.m, které leží doslova naproti. Také ale určitou část západních Krkonoš. Když budete stát na vyhlídce a za zády schodiště, tak po pravé straně uvidíte jeden veliký kopec s nějakou anténkou/věžičkou na jejím vrchu. Zde si nejsem jistý, jestli se jedná o rozhlednu Černá studnice, vysílač Muchov, anebo je to až tanvaldský Špičák. Je to vlastně trošku jedno, ale je to hezký a zajímavý pohled.
Co říci na závěr tohoto článku? Když se do těchto míst vydáte, určitě nebudete litovat a příjemné prostředí a výhledy vás potěší. Pozvu Vás ještě ke konci na vytvořenou videoreportáž, kde se můžete na místo podívat zase trošku jinými záběry.
To je dnes vše z objevování zajímavých míst, a kam mohou vézt Vaše výpravy. Jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení, fotografie i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště. Takže ZDAREC VÝHLED BAJKUJEC a budu se těšit :-).