8.

31.07.2023

MONGOOSE LEGION L10 2023

Zdravím vás moji milí Bajkujáci a čtenáři těchto cyklonovin :-). Dnes se v tomto článku\recenzi půjdeme po 3 měsících podívat opět do kategorie FREESTYLE, a představíme si BMX kolo s názvem LEGION L10 a to od firmy MONGOOSE. Tuto sérii s názvem LEGION jste již na stránkách mohli vidět a to dokonce několikrát, však opravdu veliká zmínka je v jedné z předešlých recenzí a to z roku 2021. Nějaký čas tedy v tomto směru uběhl a po 2 letech jsem se s magazínem opět dostal k nafocení této série, a tak se pojďme podívat, jaké zajímavé změny se odehráli, co nás čeká k vidění za nové zajímavosti, anebo jestli se tyto BMXka změnili pouze v barevném provedení :-).

Veliké díky za milou a rychlou spolupráci náleží firmě SPOKE.CZ. Po pár napsaných emailech se domluvilo focení, a tak se můžete v tomto článku dočíst něco zajímavého. Ještě jednou za magazín děkuji, a nyní již pojďme na to nejdůležitější :-). 

Začněme tedy hezky popořádku a kolo si představme postupně a prvními řádky bych začal geometrií rámu. Je to i vlastně největší komponent, který toto kolo obsahuje a dalo by se i říci, že vše ostatní se vlastně od rámu odvíjí. Použitý materiál je HI - TEN ocel. Když by nebyl u kola rám, těžko by se další menší komponenty měli na co montovat. Co se tedy týká geometrie a rozměrů rámu, tak jako první rozměr si řekněme horní rámovou trubku a ta u modelu L10 měří 508 mm. Pokud se však podíváme ještě kousek dopředu, tak zde nalezneme hlavovou trubku, která měří 100 mm s úhlem 74°. Přeskočme do zadní části rámu a zde najdete jistě důležitou sedlovou trubku, která měří 223 mm s úhlem 71°. Pokud bych měl zmínit ještě nějaký rozměr, tak by vás mohl možná zajímat rozvor a ten činí hodnotu 911 mm. Pokud se podíváte na přiložený nákres geometrie, tak si můžete všimnout, že třeba rozvor je u některý modelů této série různý, ale také jsou zde čísla, která se v některých případech celkem shodují. Když se hovoří o rámu, určitě musím zmínit barevné provedení, protože varianty jsou 2 a firma SPOKE.CZ poskytla k nafocení variantu v barvě MODRÁ v kombinaci s ČERNOU (mají tohle BMX skladem na prodejně). Druhá varianta, která je k zakoupení na tento rok, tak je černá v kombinaci s tmavou oranžovou....PS: aby jste se při prohledávání internetu nezmátli, tak kola této série jsou na několik let třeba i totožná. Proto Vám může u některého prodejce vyskočit, že tento totožný model je z roku 2021, ale na rok 2023 je tento model stejný. Možná, že se dočkáme příští rok nějaké nové generace.

Rám, barvy i další věcičky kolem jsme si řekli a nyní pokračujme hezky postupně v představení tohoto kola. Jako další bych vzal do hledáčku přední kolo, vše kolem, vidlici, řídítka, atd...Přední kolo obsahuje nějaký ráfek, který je v tomto případě jednostěnný hliníkový s vnitřním průměrem 24 mm, a 36 drátovým výpletem. V prostředku tohoto ráfku a výpletu nalezneme přední náboj, který je použitý ocelový s kuličkovým ložiskem a osou 3/8 palce. Co se týká výpletu, když už jsem ho zmínil, tak je použitý 14G, ocel, černá. Jako poslední součástka předního kola je určitě plášť a ten je použitý s rozměrem 20 x 2,25 palce. Od kulatého kola skočme na vidlici, která je vyrobena ze stejného materiálu jako je rám a to je HI-TEN ocel. Určitě by vás napadlo, že díky tomu, že jsou tyto komponenty z ocele, tak i hmotnost tomu bude odpovídat a přesně tak tomu i je. U kola se tedy můžete setkat s větší hmotností, než by tomu bylo u kola hliníkového. Však HI-TEN ocel se používá díky její pevnosti. Poslední součástkou, kterou v této části nalezneme je brzda. Jak můžete vidět, tak je použita klasická čelisťová brzda, s ovládáním na lanko...brzdí se pomocí přítlačného systému na ráfek. 

Od předního kola se posuňme ještě o malý kousek výše, a pojďme si představit kokpit tohoto BMX. Začněme řídítky, která jsou přímo od firmy Mongoose a použitý materiál je stejný jako u rámu i vidlice. Je to tedy Hi-Ten ocel. Co se týká rozměrů, tak šířka je 69,8 cm a výška 20,3 cm. Na řídítkách najdeme i nějaké ty páčky, které jsou tedy od čelisťových brzd, a najdeme zde použité 2...přední i zadní brzda. Jsou zde i gripy Mangoose Mush, 145 mm. Abych také určitě nezapomněl, tak řídítka musí být upevněna v představci, a ten nalezneme také přímo od firmy Mongoose, threadless front load, 48 mm.

Od této přední části se posuňme zase o kousek dále, a to do středu tohoto kola. Zde nás budou čekat kliky, převodník, řetěz, pedály, atd... Začnu tedy od toho nejdůležitějšího a tím je středové složení. To, které je zde použito nese název American loose ball. Bohužel jsem nějaké další informace nenašel, a tak se v tomto směru musíme spokojit pouze s tímto názvem. Pokud bych to měl však trošku rozvinout, nazval bych to takovým klasickým pojmem, který můžete vidět u těch nižších kategorií BMX. Jedná se tedy o zapouzdřené průmyslové středové ložisko. Dalším komponentem jsou určitě kliky, které úzce navazují na toto ložisko a ty najdeme 3dílné, které nesou na konci pedály Mongoose, nylon. Co rozhodně musím zmínit, a trošku se tím i vrátím k přednímu kolu, tak pedály i výplet jsou opatřeny odrazkami...ve výpletu bílé, na pedálech oranžové. Převodník, který je zde použitý, nese rozměr 25 zubů a je samozřejmě připojen i řetěz KMC S1...řetěz je opatřen plastovým krytem. To bychom měli ze středové části vše a pojďme dál.

Nyní nás čeká již poslední část toho BMX, a tím je část zadní. V zadní části si určitě představme náboj, převodník, brzdu, sedlo, atd... Já pojedu pohledem po řetězu, který nám tak nějak hezky spojuje jako samostatný komponent středa i záď, a tak se tímto způsobem přesuňme. Jako první nás tedy v tomto směru zaujme náboj s převodem. Převodník, nebo chcete-li zadní převod najdete s 9 zuby. Je to opět použitá taková klasika, která bývá k vidění. Co se týká náboje, tak jako v předu je použitý ocelový s kuličkovým ložiskem, osou 3/8 palce a opět najdeme 36 dír pro výplet. Komponenty jako je ráfek a plášť jsou v tomto případě totožné. Skočme se ještě po očku podívat po zadní brzdě, když už se v této části motáme. Zadní brzda není nijak výjimečná, a jako většinou je schována pod zadní stavbou, a ovládání je opět pomocí lanka a páčky na řídítkách. Naprosto posledním komponentem je v tomto případě sedlovka a sedlo. Začněme tedy sedlovkou a tu najdeme použitou z ocele, s délkou 250 mm. Šíře této trubky je 25,4 mm. Sedátko\sedlo je přímo od firmy Mongoose a tak můžeme vidět i logo na povrchu. Sedátko jinak samo o sobě vypadá celkem pohodlně a je vidět, že zde se třeba s výplní moc nešetřilo. Jinak je to komponent, který se od firmy používá opravdu téměř vždy. Firma si nějaké součásti kol i sama vyrábí, takže proč by měla umísťovat jiné. Jinak povrch sedla je takový moderní bych řekl, materiál nejspíše nějaká umělotina a povrch je lehce štráfkovaný s logem.

Na úplný závěr tohoto článku vás ještě pozvu na vytvořené video, které se pořídilo po cestě, před obchodem a také zmíním cenu. Přímo v obchodě SPOKE.CZ můžete tohle fešácké BMX zakoupit za 5 690 Kč. Bylo dokonce i zlevněno z částky 7 399 Kč. Cenově tedy velmi dostupné.

To je dnes z průzkumu sféry BMX opravdu vše a já doufám, že se Vám představení kola líbilo, a že se spolu sejdeme zase někdy příště. Takže ZDAREC BMX BAJKUJEC a budu se těšit zase příště :-).